Trerice Dry Pressure Gauge, 2" Dial Size, Range 0 - 200 PSI, 1/4 NPT LM Brass Connection [800B2002LA200]
SKU:
800B2002LA200
In Stock, item availability subject to prior sale
Part # Trerice Dry Pressure Gauge, 2" Dial Size, Range 0 - 200 PSI, 1/4 NPT LM Brass Connection [800B2002LA200]
Trerice Dry Pressure Gauge, 2" Dial Size, Range 0 - 200 PSI, 1/4 NPT LM Brass Connection [800B2002LA200] is available to buy in increments of 1
Free Shipping
Worry Free Guarantee
WORRY FREE GUARANTEE
Have an issue? Call or email us right away and we will get it handled to your satisfaction.
Live Chat
LIVE CHAT
Our customer support agent is ready to assist you during business hours.
Trerice - 800B2002LA200 - Features
1 1/2", 2", 2 1/2", 4" Dial Sizes Drawn Steel Case
±1.6% Accuracy
Trerice - 800B2002LA200 - Specifications
psi Ranges (A) Specific Range: 0 to 200 psi
Figure Intervals: 20
Minor Divisions: 2
psi/kPa Ranges (D) Specific Range: 0 to 200 psi / 0 to 1400 kPa
psi: Figure Intervals: 20, Minor Divisions: 2
kPa: Figure Intervals: 200, Minor Divisions: 20
Dial Size 2"
Wetted Parts Bronze tube, brass socket
Movement Brass
Connection Lower male or center back male, 1/8 or 1/4 NPT
Case Drawn steel, black finished, stem-mounted flangeless
Window Acrylic
Pointer Plain, black finished
Dial Face Aluminum, white background with black graduations and markings
Accuracy ±1.6% Full Scale
Maximum Temperature 180°F (82°C)
Approximate Shipping Weight 0.3 lbs [0.14 kg]
Trerice Anatomy of a Pressure Gauge
Trerice: "It Just Works"
For almost 100 years, we've taken pride in making quality, precision instruments that just work.
More Information
Product AvailabilityIn Stock, item availability subject to prior sale
ManufacturerTrerice
Gauge Size2" (50mm)